در همسایگی نصف جهان ….

شهر جدید بهارستان در بخش متمکن و توسعه یافته مرکز استان اصفهان و در محل دسترسی مناسب محورهای مواصلاتی استان در ۱۵ کیلومتری جنوب اصفهان، در شرق بزرگراه اصفهان- شیراز واقع شده است. زمین این شهر به صورت یک نوار  باریک با عرض حدود ۳ کیلومتر به صورت غربی- شرقی گسترده شده است.  زمین شهر بهارستان با ارتفاع ۱۵۷۰ متر از سطح دریا، به صورت یک نوار باریک با عرض حدود ۳ کیلومتر به صورت غربی- شرقی است که شیب آن کم و از جنوب به شمال است.

در بستر طبیعی شهر، قلعه تاریخی و باغ بهارستان واقع شده که نام بهارستان از آن الهام گرفته شده است. در ضلع جنوبی آن یک رشته کوه کم ارتفاع مانند دیواره وجود دارد که دنباله کوه های کلاه قاضی و رشته کوههای کم ارتفاع و زیبای میانکوه است و اراضی شهر در دامنه آن قرار دارد. در سمت شمال آن، دشت سرسبز کشاورزی شرق اصفهان واقع شده که رودخانه زاینده رود در آن پیچ و تاب می خورد و در یک نقطه به اراضی بهارستان بسیار نزدیک می شود.

این شهر در وسعتی برابر ۳۰۰۰ هکتار برای احداث ۶۲۰۰۰ واحد مسکونی و اسکان ۳۲۰۰۰۰ نفر پیش بینی شده و امکان افزایش جمعیت تا پانصد هزار نفر نیز برای آن متصور است.

اینجا یک استثناست؛ شهری جدید با جاذبه های بسیار

مجموعه های رفاهی تفریحی بهشت: در حاشیه ی جنوبی بلوار بهشت و در دامنه ی کوههای کلاه قاضی، منطقه ای با وسعت تقریبی ۲۴۰ هکتار شامل پارکها، جنگل، زمین های ورزشی، و مجموعه های رفاهی تفریحی متنوع در نظر گرفته شده است. از سال ۱۳۶۹ جنگل و فضای سبزی با وسعت ۶۰ هکتار در این منطقه ایجاد شده و در سالهای بعد به تدریج دریاچه ی زیتون، پارک ارم، پارک کوهستان و بخشهای دیگری از این خدمات شکل گرفته و در حال بهره برداری است. این کمربند سبز، با وجود مراتع سرسبز شمال بهارستان، علاوه بر نقش مهم خود در زیباسازی فضای شهر، هوایی پاک را برای بهارستان به ارمغان آورده است.

دریاچه ی زیتون: دریاچه مصنوعی زیتون در سال ۱۳۷۹ در دامنه ی کوه های جنوبی شهر توسط شرکت عمران بهارستان ایجاد شد. سادگی و محیط دلپسند اطراف این دریاچه ی مصنوعی، علاوه بر اینکه ظاهری طبیعی و زیبا به آن بخشیده است. موقعیت کم نظیر این دریاچه در دامنه ی کوه، فضاهای سبز زیبا، مبلمان شهری مناسب و وجود وسایل ورزشی و وسایل بازی کودکان، فروشگاه، مراکز خدماتی و سایر  امکانات مطلوب، موجب استقبال گسترده شهروندان از این محیط دلپسند شده است تا جایی که در فصول مختلف سال، مردم اصفهان و سایر نقاط استان نیز از دریاچه زیتون بهارستان بازدید می کنند.

پارک ها، بوستان ها و فضای سبز زیبا: جنگل ۶۰ هکتاری بهشت، بوستان کوهستان در دامنه ی رشته کوههای لاشتر، بوستان ارم، بوستان پردیس، پارک بزرگ گلستان و پارک های مراکز محلات شهر و حاشیه ی خیابانها، محیطی جذاب و آرام فراهم می کند. در محلات شهر، علاوه بر فضای سبز مرکز محله، باغچه های زیبای متعددی در مراکز همسایگی وجود دارد که نگهداری از این باغچه ها را شهروندان ساکن در همان کوچه (مرکز همسایگی) متقبل می شوند.

باغ ها و اراضی کشاورزی حاشیه شهر: موقعیت جغرافیایی ویژه ی بهارستان و همجواری آن با جلگه ی حاصلخیز و سرسبز زاینده رود، نواحی شمالی این شهر را به منطقه ای بسیار مستعد برای کشاورزی تبدیل کرده است. وجود باغات و مزارع متعدد در همسایگی بهارستان، حواشی شمالی شهر را چشم اندازی زیبا بخشیده و نقش بسیار مهمی در تلطیف هوای شهر دارد.

رشته کوهها و ارتفاعات زیبای اطراف شهر: ارتفاعات میانکوه، رشته کوه کلاه قاضی و ارتفاعات لاشتر، همچون دستانی استوار و مهربان، دشت بهارستان را از جنوب و شرق در دامنه ی خود جای داده اند. این کوهها که دنباله ی رشته کوه زاگرس محسوب می شوند، به مثابه ی دیواره هایی زیبا و طبیعی، بر زیبایی شهر افزوده اند. در امتداد غربی این ارتفاعات، یک دیواره ی طبیعی سنگ نوردی با چشم انداز بسیار دیدنی از شهر بهارستان وجود دارد که در فصول مختلف، پذیرای کوهنوردان و سنگ نوردان حرفه ای از سراسر ایران است.

رشته قنات های طبیعی: از جمله جاذبه های منحصر به فرد این شهر جدید، وجود رشته قنات های متعدد و بسیار قدیمی در اراضی بهارستان است تا جایی که برخی از کارشناسان، معتقدند یکی از بلندترین رشته قنات های ایران و جهان از این منطقه عبور می کند.  با تلاش شرکت عمران بهارستان، برخی از این قناتها احیا شده و برخی دیگر در حال احیاست. کیفیت آب آشامیدنی برخی از این قنات ها  به استناد آزمایش های انجام شده، بسیار خوب و در حد آب معدنی های گوارا و سالم است. جذابیت خاص این موضوع مخصوصا برای گردشگران خارجی از آنجا ناشی می شود که مردم ایران از اولین انسانهایی بوده اند که از گذشته های بسیار دور از قنات برای تأمین آب کشاورزی و شرب در مناطق مستعد استفاده می کردند.

منطقه ی حیات وحش کلاه قاضی: 

پارک ملی و پناهگاه حیاط وحش کلاه قاضی با مساحت حدود ۵۰۰۰۰ هکتار در جنوب شرقی بهارستان واقع شده است. رشته کوه کلاه قاضی که در جنوب این منطقه واقع شده است، نام خود را از دو برج سنگی گرفته که هر یک از اطراف با شیب تند به دشت ختم می شوند و کلاه بوقی شکل قاضیان قدیمی را تداعی می نمایند.ارتفاعات کلاه قاضی یکی از بهترین زیستگاههای حیات وحش ایران بوده و در طول تاریخ مخصوصا در زمان صفویه و قاجاریه، تفرجگاه و شکارگاه پادشاهان ایران بوده است. در این منطقه، ۱۷ گونه پستاندار از جمله بز و پازن، آهوی ایرانی، پلنگ، روباه و… ، ۴۶ گونه پرنده بومی و مهاجر از قبیل سارگپه، عقاب طلایی، کبک، تیهو، قمری، چکاوک و…، ۱۱ گ.نه خزنده شامل لاک پشت، مار شاخدار ایرانی، مار قیطانی، بزمجه و … و یک دو زیست، شناسایی شده اند.

جاذبه های تاریخی:

وجود آثار تاریخی به جای مانده از دوران صفویه و قاجاریه، شهر جدید بهارستان را اعتبار و اصالتی ماندگار می بخشد.

باغ بهارستان: باغ بهارستان یا باغ حجت آباد به چهار باغ زیبا و سرسبزی گفته می شده که تقریبا در مرکز بهارستان، واقع شده است. وجه تسمیه شهر جدید بهارستان را نیز برآمده از نام این باغ سرسبز دانسته اند.

قلعه صنمبر در میان کوههای کلاه قاضی، از جمله آثار بر جای مانده از دوران قبل از قاجار است که در دل منطقه ی حفاظت شده ی حیات وحش واقع شده است.

بقعه بابا پیر محمود بن جابر بن عبدالله انصاری: در شمال منطقه مسکونی بهارستان و در جوار روستای کیچی واقع شده است.

رباط شاه عباسی (کاروانسرای شاه عباسی) در روستای قلعه شور از مراکز تاریخی محدوده ی شهر بهارستان محسوب می شوند.